Bărbat arestat preventiv pentru încălcarea ordinului de protecție

Un bărbat în vârstă de 40 de ani, din municipiul Câmpia Turzii, a fost reținut și ulterior arestat preventiv pentru încălcarea măsurilor dispuse printr-un ordin de protecție, în urma unei anchete desfășurate de polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Câmpia Turzii.

Potrivit informațiilor furnizate de poliție, la data de 20 ianuarie, în cadrul unui dosar penal aflat în instrumentare, oamenii legii au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcare a ordinului de protecție.

Din cercetările efectuate a reieșit că, în data de 17 ianuarie, în jurul orei 18.00, acesta ar fi contactat-o pe persoana vătămată, o femeie de 34 de ani, prin intermediul mediului online, continuând ulterior cu discuții telefonice. În aceeași seară, în jurul orei 20.00, bărbatul s-ar fi deplasat la imobilul din care fusese evacuat anterior, ca urmare a emiterii unui ordin de protecție de către instanță, locuind împreună cu persoana vătămată, deși măsura era încă în vigoare.

Mai mult, în data de 20 ianuarie, în jurul orei 10.00, cei doi s-au prezentat împreună la Postul de Poliție Comunală Tritenii de Jos, unde femeia a solicitat retragerea plângerii formulate și a ordinului de protecție emis împotriva bărbatului.

În urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore, bărbatul fiind depus într-un Centru de Reținere și Arestare Preventivă. Ulterior, în cursul zilei de 21 ianuarie, acesta a fost prezentat instanței, iar judecătorul de drepturi și libertăți a dispus arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.

Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-au produs faptele și pentru dispunerea măsurilor legale care se impun.

Distribuie articolul

Leave a Comment